Običaji
Rab je prepun tradicije, a posebno mjesto u kalendaru zauzima “Rabska fjera” koja svake godine na otok privuče više od 10.000 posjetitelja. U razdoblju od 25. do 27. srpnja rapske ulice postaju pozornicom srednjovjekovnog festivala na kojemu obrtnici prikazuju svoje umijeće i izlažu tradicionalne proizvode, samostreličari se natječu u gađanju mete, a posjetitelji uživaju u vrhunskom programu i bogatstvu ponuđenih sadržaja.
Još jedan važan datum na Rabu je posljednja nedjelja u travnju. Tada svi građani Raba i Lopara slave blagdan Križi, zavjetno hodočašće čiji počeci sežu u 15. stoljeće, u doba kuge, kada su stanovnici Raba smatrali da ih samo Bog može spasiti od smrti. Vjernici hodočaste otokom sve do katedrale Uznesenja Blažene Djevice Marije u gradu Rabu, gdje se održava središnja svečanost.
Posljednjeg dana karnevala, na tzv. Mesopust, stanovnici Lopara slave ritual star 150 godina: stavljaju tradicionalnu pokladnu masku (klobuk i vizeru) te pjevajući stare loparske pjesme obilaze kuće gdje ih dočekuju s domaćim jelima i pićima.
Ostali loparski običaji mogu se pogledati na nastupima KUD-a “San Marino”, ili na raznim sajmovima starih zanata i umijeća koji se održavaju diljem otoka. Posebno su zanimljivi tradicionalni plesovi tanac i pojka koji se izvode uz zvukove specifičnog puhačkog instrumenta – miha.
Prirodne Geološke Kulturne Nudizam